۱۳۹۵ اردیبهشت ۲۱, سه‌شنبه

سفرنامه برداران امیداور

این کتاب با ارزشی هست که امروز در سایت کتابناک بارگذاری شده است،البته قبل از این سفرنامه سفرنامه حاج سیاح و دهها سفر نامه ایرانی نوشته شده بود،و بر خلاف آن چیزی که بروی جلدش نوشته شده اولین جهان گردان ایرانی نیستند ولی جزو با ارزش ترین هایشان هست و نسبتا مقیاس وسیع تری را از بقیه سیاحان ایرانی شامل می شود و حتی این دو نفر در سال 1333 به جنگل های آمازون و آفریقا و ... سفر کرده بودند،و حتی موزه ای هم در کاخ سعد آباد برای نمایش دستاورد های ای سفر برپا شده است.سفر به دور دنیا امروزش هم کار سخت و هزینه زایی است و حتی با تکنولوژی های امروز ماه ها زمان می برد،شصت سال قبل که وسیله نقلیه رایج اسب و گاری بوده است این دو ایرانی کار بزرگی کردند و بزرگتر از این کار ثبت این سفر بصورت سفرنامه بود.سفرنامه برادران امیدوار از ویکی پدیا دانشنامه آزاد:
مرحلهٔ نخست سفر جهانگردی (۱۳۴۰–۱۳۳۳)
برادران امیدوار از اوایل پاییز ۱۳۳۳ (۱۹۵۴ میلادی) سفر پژوهشگرانهٔ خود به دور دنیا را با دو دستگاه موتورسیکلت ماچلس ۵۰۰ سی‌سی از خانهٔ پدری (واقع در خیابان سی‌متری نظامی، خیابان طوسی، تهران) به‌سوی مرز شرقیِ ایران با افغانستان آغاز کردند. مرحلهٔ نخست سفر برادران امیدوار هفت سال (تا سال ۱۳۴۰) به درازا انجامید. در این مرحله، آنان پس از گذر از کشورهای افغانستان،پاکستان، و هند، به‌سوی تبت و سپس آسیای جنوب شرقی و استرالیا سفر کردند. در ادامه، آنان، با گذر از اقیانوس آرام، به آلاسکا، آمریکای شمالی، و آمریکای جنوبی سفر کردند. سرانجام، با گذر ازاقیانوس اطلس، وارد اروپا شدند. آن دو، در اقامت کوتاه خود در اروپا، از محل انتشار مقالات پژوهشیِ مربوط به سفرهایشان و مصاحبه با رسانه‎های گوناگون اروپایی، منابع مالیِ موردنیاز برای مرحلهٔ دوم سفر خود (به آفریقا) را تأمین کردند. بخشی از اقدامات آنان فروش مقالات پژوهشی به شرکت خودروسازی فرانسه، سیتروئن، بود که در ازای آن موفق به دریافت یک دستگاه خودروی ون دوسیلندر و مبالغ قابل‌توجهی پول نقد شدند.
مرحلهٔ دوم سفر جهانگردی (۱۳۴۳–۱۳۴۰)
برادران امیدوار در سال ۱۳۴۰ برای اقامتی کوتاه (سه ماه) از اروپا وارد ایران شدند. آنان مرحلهٔ دوم سفرهای جهانگردی خود را با خودروی ون دوسیلندر دریافتی از شرکت خودروسازی سیتروئن، از مرز جنوبیِ ایران با کویت آغاز کردند. سپس، با گذر از عربستان سعودی (و زیارت کعبه) وارد آفریقا شدند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...